2016 Oregon State Ecampus Graduates

Congratulations, alums!

Oregon State University conferred diplomas to 692 Ecampus students on June 11, 2016. The Ecampus class of 2016 consisted of students from 46 states and eight countries and represented 27 of Oregon State's online degree programs.

The following alphabetized list of graduates includes students who completed degree requirements between summer term 2015 and spring term 2016. (The list is accurate as of June 11, 2016.)

Oregon State Ecampus class of 2016

Michelle Abel, B.A./B.S. in Political Science
Austin Ackerman, B.A./B.S. in Anthropology
Ernest Acosta, B.S. in Human Development and Family Sciences
David Adams, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Molly Adkins, B.S. in Human Development and Family Sciences
Anthony Aguirre, B.S. in Agricultural Sciences
Matthew Ahle, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Darin Aichele, B.S. in Agricultural Sciences
Matthew Ailes, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Andrea Alford, B.A./B.S. in Liberal Studies
Knox Allen, B.A./B.S. in Sociology
Corinne Allen, B.S. in Human Development and Family Sciences
Mark Althaus, B.A./B.S. in Economics
Gilberto Alvarez-Frias, B.S. in Business Administration
Raul Amador, B.A./B.S. in Psychology
Amy Anderson, B.A./B.S. in Psychology
Jennifer Anderson, MHP in Radiation Health Physics
Charles Anderson, B.S. in Human Development and Family Sciences
Leonard Anderson, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Daniel Anslinger, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Trevor Apple, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Michelle Aquino, B.S. in Human Development and Family Sciences
Crystal Armstrong, M.S. in Counseling (school-based)
Laura Armstrong, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Ruby Arreola, B.S. in Environmental Sciences
Allen Arthur, B.S. in Agricultural Sciences
Sterling Autry, B.S. in Agricultural Sciences
Melissa Avina, B.A./B.S. in Anthropology
Aleksandr Balab, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Ian Baldridge, B.S. in Agricultural Sciences
Kara Baldwin, M.S. in Science Education (K-12)
Casey Balza, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Megan Barber, Ed.M. in K-12 Education 
Tillie Barela, B.S. in Human Development and Family Sciences
Joseph Barlan, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Allison Barnett, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Bryan Bauer, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Christopher Baumer, B.A./B.S. in Liberal Studies
Jordan Baumgartner, B.S. in Agricultural Sciences
Nora Beard, Ed.M. in K-12 Education 
Ian Bender, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Kadee Benito, B.S. in Environmental Sciences
Ellen Bergmann, Ed.M. in K-12 Education 
Keith Bergreen, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Caleb Bernard, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Laura Berube, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Lynsey Bibbens, B.S. in Human Development and Family Sciences
Bryse Bishoff, B.A./B.S. in Sociology
Glenda Bittler, B.A./B.S. in Sociology
Reann Blount, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Matthew Boal, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Travis Boaz, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Susan Bogen, Ph.D. in Community College Leadership
Kristin Boock, Ed.M. in K-12 Education 
Aaron Boutin, B.S. in Environmental Sciences
Janice Bovankovich, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Kristie Bowen, Ph.D. in Community College Leadership
Lindsay Boyce, B.S. in Agricultural Sciences
Amy Bradley, Master of Natural Resources
Cassie Breeden, MBA in Executive Leadership
Rory Bresnahan, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Sarah Brown, B.A./B.S. in Sociology
Jarrod Brubaker, MBA in Executive Leadership
Precious Bryan, B.A./B.S. in Economics
Jennifer Bryant, B.S. in Horticulture
Janel Buckingham, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Kristina Buckley, B.A./B.S. in Political Science
Lindsay Bunting, B.A./B.S. in Economics
Kimberly Butler, B.S. in Human Development and Family Sciences
William Butler-Paisley, Ph.D. in Community College Leadership
Laura Buxton, B.A./B.S. in Psychology
Jennifer Byrne, B.S. in Agricultural Sciences
Meghan Calder, B.S. in Human Development and Family Sciences
Amanda Caldwell, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Andrew Calhoun, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Edward Campbell, Ph.D. in Community College Leadership
Kristopher Cardenas, B.A./B.S. in Liberal Studies
Ryan Carlson, B.S. in Agricultural Sciences
Sabrina Carr, B.A./B.S. in Anthropology
Lauren Carroll, M.S. in Counseling (school-based)
Moriah Carter, B.S. in Human Development and Family Sciences
John Carter, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Brianna Carter, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Brianne Carvalho, B.S. in Human Development and Family Sciences
Ivan Castaneda, B.A./B.S. in Economics
Rachael Cate, Ph.D. in Community College Leadership
Violet Cathcart, B.A./B.S. in Psychology
Brianne Catron, B.A./B.S. in Liberal Studies
Caila Caudle, B.S. in Human Development and Family Sciences
Allan Chan, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Dustin Chase, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Leticia Chavez, B.A./B.S. in Psychology
Madeline Chavez, B.A./B.S. in Liberal Studies
Mengjie Chen, B.A./B.S. in Economics
Howard Chen, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Woo Choi, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Daniel Christensen, Ed.M. in K-12 Education 
Eric Christensen, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Ashleigh Clayton, B.A./B.S. in Anthropology
Darnel Clayton, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Phil Clegg, Ph.D. in Community College Leadership
Tatsiana Clifton, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Melissa Cobb, B.A./B.S. in Sociology
Vera Coberley, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jacob Colling, B.A./B.S. in Psychology
Megan Conley, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Tayler Connors, B.S. in Human Development and Family Sciences
Daryl Cooke, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Mary Coon, B.A./B.S. in Sociology
Wendy Coons, B.S. in Agricultural Sciences
Kathryn Cowsert, B.S. in Human Development and Family Sciences
Martina Croom-Schoefberger, B.A./B.S. in Anthropology and B.A./B.S. in Sociology
Erika Crowe, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Michele Cruse, Ph.D. in Community College Leadership
Eric Cruz, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Joshua Curtis, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Lacie Dalrymple, B.A./B.S. in Psychology
Megan Davis, B.A./B.S. in Anthropology
Michael Davis, B.S. in Agricultural Sciences
Katelin Davis, M.S. in Science Education (K-12)
Brian Davis, B.S. in Agricultural Sciences
Cassandra Davis, M.S. in Science Education (K-12)
Jayme Davis-Frei, B.A./B.S. in Anthropology
Brady Day, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Douglas Deans, B.A./B.S. in Anthropology
Sean Deinert, B.S. in Environmental Sciences
Sarah Dekat, MHP in Radiation Health Physics
Mikaela Del Giudice, B.S. in Agricultural Sciences
Katherine Dempsey, B.S. in Human Development and Family Sciences
Johnathan Denson, B.A./B.S. in Economics
Jon Derderian, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
John Dernoncourt, B.A./B.S. in Anthropology
Dustin Deveaux, B.S. in Environmental Sciences
Shannon DeYoung, B.A./B.S. in Anthropology
Dianna Diaz, B.A./B.S. in Psychology
Heidi Dillon, B.S. in Horticulture
Dustin Dinh, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Emir Dini, B.A./B.S. in Political Science
Nadja Dixon, B.A./B.S. in Anthropology
Shari Doherty, B.S. in Human Development and Family Sciences
James Dolciamore, Master of Natural Resources
Cort Dorn-Medeiros, Ph.D. in Counseling
Jessica Dowling, M.S. in Mathematics Education (K-12) 
Nicole Drakos, B.A./B.S. in Psychology
Daniel Draper, B.S. in Natural Resources
Dustin Droullard, B.A./B.S. in Anthropology
Khang Duong, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Nicole Durfee, B.S. in Environmental Sciences
Christopher Durham, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Casey Durst, B.A./B.S. in Political Science
Daniel Dusek, Master of Natural Resources
Andrew Dwyer, B.S. in Horticulture
Julia Jamee Eckler, B.A./B.S. in Economics
Delilah Eiler, B.S. in Business Administration
Peter Ellingsen, M.S. in Mathematics Education (K-12) 
Dana Emerson, Ph.D. in Community College Leadership
Rebecca Emory, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
John Engelbreit, B.S. in Environmental Sciences
Broghan Enright, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Natalie Eriksen, B.A./B.S. in Psychology
Jennifer Erland, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Frank Eslami, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Bobbie Essinger, B.S. in Agricultural Sciences
Adelaide Estupiÿ, B.S. in Human Development and Family Sciences
Kelsey Everett, MHP in Radiation Health Physics
Gary Ewer, Ph.D. in Community College Leadership
Emrielle Fallis, B.A./B.S. in Sociology
Brett Fedack, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Adam Fenner, B.S. in Agricultural Sciences
Alecia Fertterer, B.A./B.S. in Economics
Kelly Finneran, B.S. in Environmental in Economics and Policy
Connor Fisher, B.A./B.S. in Anthropology
Tricia Fisher, B.S. in Agricultural Sciences
Kayla Fitzsimmons, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jason Flaig, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Michael Flath, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
John Fodrocy, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Margaret Ford, M.S. in Science Education (K-12)
Michael Fortier, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Erin Foster, B.A./B.S. in Sociology
Amanda Fox, B.S. in Human Development and Family Sciences
Ryan Fox, B.A./B.S. in Liberal Studies
Kara Franco, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Aimee Frappied, B.S. in Environmental in Economics and Policy
Varun Gadiraju, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Soham Gadre, B.S. in Environmental Sciences
Richard Gagliano, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Gerald Gale, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Veronica Garcia, Ph.D. in Community College Leadership
Jean Garcia-Chitwood, Ph.D. in Community College Leadership
Thomas Gariepy, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Teresa Garretson, B.S. in Horticulture
Christopher Garrigues, M.S. in Mathematics Education (K-12) 
Nicholas Garza, Master of Natural Resources
William Gee, B.S. in Environmental Sciences
Elaine Genera, B.S. in Human Development and Family Sciences
Jesse Gerig-Heyerly, M.S. in Mathematics Education (K-12) 
Gina Gerner, B.S. in Environmental in Economics and Policy
Natasha Ghica, B.S. in Natural Resources
Thomas Giambra, B.S. in Agricultural Sciences
Victoria Gilbert, B.S. in Human Development and Family Sciences
Mariah Gillespie, B.S. in Horticulture
Laura Ginn, B.S. in Environmental in Economics and Policy
Laura Giordano, B.A./B.S. in Sociology
Brian Goldberg, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Maira Gomez, B.A./B.S. in Sociology
Marisol Gomez Trujillo, B.A./B.S. in Sociology
Nikolay Goncharenko, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jade Gonsalves, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Rudy Gonzalez, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Greta Gonzalez, B.S. in Human Development and Family Sciences
Jason Gourley, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Michelle Grannis, B.A./B.S. in Anthropology
Andrew Gremmo, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Alan Grubb, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Max Grubb, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Allison Gruener, B.S. in Human Development and Family Sciences
Samantha Guary, B.A./B.S. in Sociology
Tasha Guatney, B.S. in Environmental Sciences and B.S. in Horticulture
Natalia Guevara, B.S. in Environmental Sciences
Aditya Gune, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Rudy Guzman, B.S. in Environmental Sciences
Tyler Hadley, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Rory Hadley, B.A./B.S. in Anthropology
David Haffner, B.S. in Environmental Sciences
Penny Hagler, B.S. in Human Development and Family Sciences
Larissa Hahn, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Irina Haimo, B.A./B.S. in Liberal Studies
Alyssa Halstead, B.A./B.S. in Anthropology
Jody Hansen, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Richard Hasson, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Joshua Hatfield, B.A./B.S. in Psychology
Tyson Hatton, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Lisa Hawes, B.A./B.S. in Liberal Studies
Katherine Hayden-Lewis, Ph.D. in Counseling
Matthew Henderson, B.S. in Business Administration
Stephen Heng, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Benjamin Henning, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jenna Henry, B.S. in Human Development and Family Sciences
Shane Herl, B.A./B.S. in Psychology
Lynn Herrick, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Patrick Hester, B.A./B.S. in Anthropology
Steven Heyder, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Denis Hickey, B.A./B.S. in Economics
Patricia Hickle, B.S. in Environmental Sciences
Rachel Highley, B.A./B.S. in Anthropology
Jeffrey Hilger, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Lucas Hill, B.S. in Horticulture
Lauren Hill, MHP in Radiation Health Physics
Matthew Hinderaker, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Robert Hines, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Karen Hixson, Ph.D. in Counseling
Sean Hodge, B.A./B.S. in Psychology
Thomas Hoesing, B.A./B.S. in Economics
Jonathan Holder, B.A./B.S. in Economics
Teresa Holland, Ph.D. in Community College Leadership
Kale Holmes, B.A./B.S. in Liberal Studies
Sarah Holroyd, B.S. in Environmental Sciences
Randall Holton, B.S. in Natural Resources
Joshua Homann, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Elizabeth Hoover, B.A./B.S. in Anthropology
Brittany Hopkins, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Brittany Hovden, B.A./B.S. in Sociology
Christopher Howard, B.S. in Business Administration
Jason Hsu, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Miranda Huey, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Marissa Humphreys, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Sunnie Hunt, B.S. in Human Development and Family Sciences
Kyle Hutchinson, B.S. in Agricultural Sciences
Tuan Huynh, B.S. in Environmental Sciences
Tri-Solomon Huynh, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Stacey Hyatt, B.S. in Human Development and Family Sciences
Amy Hyatt, B.S. in Human Development and Family Sciences
Marisa Iannaccone, B.S. in Human Development and Family Sciences
Eric Ianni, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Theodore Inman, Master of Natural Resources
David Irvin, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Kurt Iversen, MHP in Radiation Health Physics
Natalie Jacobsson, B.A./B.S. in Liberal Studies
Steve Jagich, B.A./B.S. in Sociology
Steve Jaksa, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Charles Jenkins, Ed.M. in K-12 Education 
Charles Jenkins, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Taylor Jenkins, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Brittaney Jenson, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Ricardo Jimenez, B.A./B.S. in Economics
Wesley Jobes, B.A./B.S. in Economics
Jason Johnson, B.A./B.S. in Liberal Studies
Joshua Johnson, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Rebecca Johnson, B.S. in Natural Resources
Sharayah Johnson, Ed.M. in K-12 Education 
Christopher Johnson, B.A./B.S. in Economics
Kyle Johnson, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Lindsey Jones, B.S. in Human Development and Family Sciences
Michael Jones, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Justin Jones, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Haruka Jones, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Philip Jones, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Robert Jordan, MHP in Radiation Health Physics
Aline Jossi, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Jennie Ju, Ph.D. in Counseling
Nickolas Jurczak, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Timothy Kalke, Master of Natural Resources
Lina Kanawati, B.A./B.S. in Psychology
Kelley Kane, B.S. in Human Development and Family Sciences
Andrew Kasnevich, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Ian Kassab, B.A./B.S. in Psychology
Brian Kauffman, Ph.D. in Community College Leadership
Rhiannon Kaulitzke, B.S. in Environmental in Economics and Policy
ReGina Kaylor, B.A./B.S. in Women, Gender and Sexuality Studies
Lisa Keevers, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Marcel Kelley, B.A./B.S. in Economics
Elaine Kelsey, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jessica Kemmerer, M.S. in Mathematics Education (K-12) 
Jessica Kenmore, B.A./B.S. in Anthropology
Julie Kennedy, B.S. in Human Development and Family Sciences
Billy Kerns, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jibrahn Khoury, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Katherine Kidd, B.S. in Human Development and Family Sciences
Kashann Kilson-Anderson, B.A./B.S. in Political Science
Jerry Kim, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Joy King, B.S. in Natural Resources
Michael Kirby Jr, B.S. in Natural Resources
Claus Kirchner, MBA in Executive Leadership
Rye Knowles, B.S. in Horticulture
Zachary Konopa, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Shelly Kopinski, B.S. in Natural Resources
Matt Koverman, B.S. in Agricultural Sciences
Joseph Kramer, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Kaitlyn Krusel, B.S. in Human Development and Family Sciences
Crystal Kuntz, B.S. in Agricultural Sciences
Sharon Kuo, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Eric La Rue, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Tibor Lak, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Denise Laliberte, Master of Natural Resources
Brian Lamere, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Heather Lang, Ph.D. in Community College Leadership
Ruth Lange, Ph.D. in Counseling
Lily Lauzon, B.S. in Human Development and Family Sciences
Kenneth Lawing, B.A./B.S. in Economics
Heather Lawyer, B.A./B.S. in Anthropology
Emily Lazur, Ed.M. in K-12 Education 
Yong Lee, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Hwa-Kyung Lee, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Sang Hoon Lee, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Manhing Lei, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Lily Leitermann, Master of Natural Resources
Leah Lessard, B.S. in Environmental Sciences
Philip Lewallen, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Robyn Lin, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Anne Lindenberg, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Heather Lindsey, B.A./B.S. in Anthropology
James Linnenburger, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jessica Little, B.S. in Natural Resources
Sherri Long, B.A./B.S. in Psychology
Cassandra Lopez, B.A./B.S. in Anthropology
Kori Losoya, Ed.M. in K-12 Education 
Suyana Lozada, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Kenny Lu, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Kenny Lu, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Dominique Lucia, B.S. in Human Development and Family Sciences
Veronica Luciano, B.S. in Environmental Sciences
Tony Luo, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jason Mac Maniman, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
James Macale, Ph.D. in Community College Leadership
Tiffeny MacCormack, B.S. in Human Development and Family Sciences
Drew Machowicz, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Justin Madeira, B.A./B.S. in Sociology
Courtney Madsen, M.S. in Counseling (school-based)
Michael Magstadt, B.A./B.S. in Political Science
Lauri Maixner, B.S. in Human Development and Family Sciences
Jennifer Makens, B.S. in Agricultural Sciences
Alyson Malczon, B.A./B.S. in Anthropology
Gunnar Martin, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Troy Martinez, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Michael Marven, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Douglas Mason, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Tara Massey, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Nicholas Mastrokalos, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Erik Mathisen, B.S. in Natural Resources
Miren Mattson, B.S. in Human Development and Family Sciences
Marie Mayer, B.A./B.S. in Economics
Pamela Mc Cain, B.S. in Natural Resources
Drea Mc Clure, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Mark Mc Connell, B.S. in Business Administration
Rachael Mc Connell, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Adam Mc Daniel, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Kathryn Mc Donald, B.A./B.S. in Anthropology
Kathryn Mc Donald, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Rebecca Mc Kechnie, B.S. in Human Development and Family Sciences
Daniel Mc Millan, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Allyce Mc Whorter, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Ana-Maria Mcabee, B.A./B.S. in Psychology
Jacob McCarty, B.S. in Agricultural Sciences
Sara McCune, M.S. in Counseling (school-based)
Marisa McDowell, B.A./B.S. in Women, Gender and Sexuality Studies
Brandy McIntosh, B.A./B.S. in Women, Gender and Sexuality Studies
Joshua McKnight, B.S. in Environmental Sciences
Renee Mclain, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Ethan Mcmahon, B.A./B.S. in Anthropology
Joshua McQueen, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Samantha Medina, B.S. in Human Development and Family Sciences
Cliff Mente, B.S. in Environmental Sciences
Calina Merrow, B.S. in Horticulture
Abby Meunier, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Matthew Meyn, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Lorraine Mikles, M.S. in Science Education (K-12)
Jacob Mildenberger, B.A./B.S. in Sociology
Melissa Miller, M.S. in Counseling (school-based)
Madisen Miller, B.S. in Human Development and Family Sciences
Patrick Miller, B.A./B.S. in Anthropology
Chelsea Miller, B.A./B.S. in Liberal Studies
Eric Miller, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Amanda Mills, B.S. in Human Development and Family Sciences
Rebecca Mitchell, B.S. in Human Development and Family Sciences
Greg Mitchell, B.A./B.S. in Economics
Bob Mohrbacher, Ph.D. in Community College Leadership
Brenna Montagne, B.S. in Environmental Sciences
Emma Moody, B.S. in Human Development and Family Sciences
Christopher Moon, B.S. in Natural Resources
Jonathon Moore, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Sally Moore, Ph.D. in Community College Leadership
Alicia Moore, Ph.D. in Community College Leadership
William Moore, B.S. in Natural Resources
Marian Moore, Ph.D. in Community College Leadership
Brittany Moorer, B.S. in Environmental Sciences
Manuel Morales, B.S. in Agricultural Sciences
Michelle Morgenstern, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Corinne Morse, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Steven Mortinson, B.A./B.S. in Liberal Studies
Orman Morton III, B.S. in Environmental Sciences
Jeffrey Moss, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Eric Motsinger, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Jason Motter, B.A./B.S. in Economics
Shannon Mouck, B.A./B.S. in Liberal Studies
Meaghan Mounger, B.S. in Environmental Sciences
Israel Mouton, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Tracy Mullins, B.A./B.S. in Sociology
John Mundale, B.A. in German
Emma Murray, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jason Murray, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Lorena Nacoste, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Brandon Naser, B.S. in Natural Resources
Ashok Nayar, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Heather Neely, B.S. in Agricultural Sciences
Samuel Nelson, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Laura Nesse, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Frankie Nguyen, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Minh Nguyen, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Khiem Nguyen, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Thomas Nichols, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Abby Nichols, B.A./B.S. in Anthropology
Jason Nilsen, B.A./B.S. in Anthropology
Caleb Nixon, MHP in Radiation Health Physics
Jordan Norgaard, B.S. in Horticulture
Cheryle Norris, B.A./B.S. in Sociology and B.A./B.S. in Psychology
Jennifer O Brine, B.S. in Natural Resources
Dylan O Connell, B.A./B.S. in Sociology
Paul O'Neill, B.A./B.S. in Liberal Studies and B.S. in Sustainability
Lylliam Oberlander, B.A./B.S. in Sociology
Eric Olson, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Julia Olson, B.A./B.S. in Anthropology
Lena Orlando, B.S. in Horticulture
Maja Ortiz, B.A./B.S. in Liberal Studies
Franz Osorio, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Carrie Paldanius, B.A./B.S. in Political Science
Teresa Parker, B.A./B.S. in Sociology
Kevin Parks, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jonathan Parsons, B.A./B.S. in Economics
James Parsons, B.A./B.S. in Economics
Amanda Patterson, B.S. in Human Development and Family Sciences
Mark Patterson, Master of Natural Resources
Rachel Patterson, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Haleigh Paxton, B.S. in Environmental Sciences
Ali Payne, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Connor Peavey, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Adam Pedigo, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Marie Perrin Miller, Master of Natural Resources
Isaiah Perrotte-Fentress, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Ava Petley, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jonathan Petri, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Huy Pham, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Dalena Pham, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Lynda Phan, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Joy Phelan, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Rachael Philpott, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Sami Picotte, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Andrew Pierno, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
James Pino, B.A./B.S. in Economics
Thomas Pippert, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jessica Pires, B.S. in Natural Resources
Christa Pisarek, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Jill Pisechko, B.S. in Environmental Sciences
Renee Poole, B.S. in Human Development and Family Sciences
Jessica Pope, B.S. in Natural Resources
Julia Presler, B.S. in Human Development and Family Sciences
Patricia Pringle, B.S. in Natural Resources
David Profio, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Cody Pruitt, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Terri Pugh, B.A./B.S. in Liberal Studies
Kiyomi Pyle, B.S. in Environmental Sciences
Aimee Quinlivan, Ed.M. in K-12 Education 
Taylor Radford, B.A./B.S. in Economics
Lida Rafia, Ph.D. in Community College Leadership
Jennifer Ransom, B.A./B.S. in Political Science
Erik Ratcliffe, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Christopher Rathnam, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Stuart Reed, B.S. in Natural Resources
Melissa Reilly, Master of Natural Resources
Andrea Reina, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Danae Reinhard, B.S. in Human Development and Family Sciences
Susan Rhoads, B.S. in Natural Resources
Timothy Rice, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jason Ridder, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jessica Riske-Gomez, Master of Natural Resources
Felicia Roach, B.A./B.S. in Economics
Ellie Robbins, M.S. in Science Education (K-12)
Jason Robel, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Leilani Roberts, B.S. in Human Development and Family Sciences
Valerie Robertson, Ph.D. in Community College Leadership
Timothy Robinson, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Marissa Robison, B.S. in Agricultural Sciences
Justin Rodgers, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jake Rodriguez, B.A./B.S. in Sociology
Nickolas Rollins, B.S. in Business Administration
Rachel Rollins, M.S. in Counseling (school-based)
Joseph Rossknecht, B.A./B.S. in Psychology
Andrew Rothlisberger, B.A./B.S. in Anthropology
Amanda Ruhnke, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Peter Rumbles, B.A./B.S. in Economics
Mark Rushmere, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Joseph Russell, Master of Natural Resources
Kayla Rutledge, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Simon Rykman, B.A./B.S. in Political Science
Ashley Saiz, B.S. in Human Development and Family Sciences
Sara Sakamoto, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Sherie Salzwedel, B.A./B.S. in Anthropology
Gabriel Sanchez, B.S. in Natural Resources
Lauren Sanders, Ed.M. in K-12 Education 
Brandon Sanders, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Sheryl Sargent, M.S. in Science Education (K-12)
Katharyn Satterwhite, B.S. in Human Development and Family Sciences
Vanessa Sawyer, B.A./B.S. in Sociology
James Schaub, B.A./B.S. in Political Science
Lacey Schrock Purkey, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Elizabeth Schwartz, B.S. in Agricultural Sciences
Joshua Seifert, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jessie Shaffer, B.S. in Natural Resources
Michael Sharkazy, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Megan Sharrai, B.S. in Natural Resources
Molly Sherman, M.S. in Mathematics Education (K-12) 
Justin Shull, B.A./B.S. in Economics
Stephanie Siatsis, B.S. in Human Development and Family Sciences
Joseph Sibaila, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Justin Siddon, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Michael Sigel, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
April Silva, B.S. in Natural Resources
Heather Simmons, B.A./B.S. in Liberal Studies
Jamie Skidmore, B.S. in Natural Resources
Bailey Skiles, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Crystal Smalley, B.S. in Human Development and Family Sciences
Jesse Smidt, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Colin Smith, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Haley Smith, Master of Natural Resources
Anthony Smreker, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Joseph Snaza, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Michael Snow, B.A./B.S. in Liberal Studies
Rebecca Solomon, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Dominique Sotelo, Ph.D. in Counseling
David Southworth, B.S. in Environmental Sciences
Robert Sparks, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Caroline Spencer, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
John Sperling, B.A./B.S. in Sociology
Ashley Spooner, B.S. in Natural Resources
Hollie Springstead, B.S. in Agricultural Sciences
Suzanne Squire, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Tina Stahlstedt, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Brian Stamm, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Shaun Stapleton, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Alyson Steckley, B.S. in Human Development and Family Sciences
Cydney Steen, B.S. in Environmental Sciences
Courtney Stemen, B.S. in Agricultural Sciences
Crystal Stevens, B.A./B.S. in Anthropology
Michael Stewart, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Thomas Stinson, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Michelle Stone, Ed.M. in K-12 Education 
Britniann Stowell, B.S. in Human Development and Family Sciences
Jennifer Stroder, B.S. in Horticulture
Nicole Struckhoff, B.S. in Human Development and Family Sciences
Martin Stryffeler, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Asjia Stutzenberger-Wright, B.A./B.S. in Anthropology
Donald Subert, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Elizabeth Suko, B.A./B.S. in Liberal Studies
Richard Sunstrom, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Scott Swanson, B.A./B.S. in Economics
Kristin Swanson, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Brittany Swanton, B.A./B.S. in Sociology
Dallon Swindlehurst, B.S. in Agricultural Sciences
Jeff Tabachnick, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Philip Tan, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Alyssa Tekiela, B.A./B.S. in Women, Gender and Sexuality Studies
Wisam Thalij, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Ryan Thoma, B.A./B.S. in Economics
Leigh Thomas, M.S. in Mathematics Education (K-12) 
Alex Thomas, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Kimberly Thompson, B.A./B.S. in Liberal Studies
Kimberly Thompson, B.A./B.S. in Economics
Kevin Thompson, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Nathan Thunem, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Frazier Thurman, B.S. in Horticulture and B.S. in Sustainability
Amy Tice, MBA in Executive Leadership
Brian Tiegs, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Julie Tilburg, B.S. in Environmental Sciences
Tami Timm, M.S. in Mathematics Education (K-12) 
Kevin To, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Kathyleen Tomlin, Ph.D. in Counseling
Leonardo Torres, B.A./B.S. in Economics
Nathaniel Townsend, B.A./B.S. in Anthropology
Christopher Trana, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
David Treskey, B.S. in Environmental Sciences
Kristina Trevino, Master of Natural Resources
Andrew Tucker, B.A./B.S. in Economics
Hunter Tulipan, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Rosa Tung, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Brittany Turner, B.A./B.S. in Anthropology
Loyd Ty, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Charlene Ulrich, M.S. in Mathematics Education (K-12) 
Hillary Utt, B.S. in Human Development and Family Sciences
Ian Van Der Zwan, M.S. in Counseling (school-based)
Nicole Van Duyn, B.A./B.S. in Liberal Studies
Christopher Van Dyke, B.S. in Environmental in Economics and Policy
Amber Vanderkooy, B.S. in Human Development and Family Sciences
Bryan Vasquez, B.A./B.S. in Psychology
Brian Vierck, B.A./B.S. in Economics
Jessica Vigil, B.A./B.S. in Psychology
Tatyana Vlaskin, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
David Vogel, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Heather Vose, B.S. in Human Development and Family Sciences
Todd Waddell, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Carly Waddell, B.S. in Horticulture
Katelyn Walker, B.S. in Human Development and Family Sciences
Kristy Walker, B.S. in Human Development and Family Sciences
Michael Walker, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Amanda Walker LaFollette, M.S. in Science Education (K-12)
John Wallace, B.S. in Natural Resources
Robert Waltman, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Xisheng Wang, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Jennifer Ware, B.A./B.S. in Sociology
Douglas Waters, B.S. in Agricultural Sciences
Jennifer Watson, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Kelvin Watson, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Holly Watts, B.A./B.S. in Anthropology
Thomas Watts, B.A./B.S. in Economics
Andrew Weckwerth, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Garrett Weese, B.S. in Agricultural Sciences
Katrina Weiss, Ed.M. in K-12 Education 
Jeremiah West, B.S. in Natural Resources
Dustin Wester, B.S. in Horticulture
Shilo Wheeler, Ed.M. in K-12 Education 
Kathleen White, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Ryan Whiteside, B.S. in Natural Resources
Cortnee Whitlock, B.S. in Human Development and Family Sciences
Jennifer Whitt, B.S. in Fisheries and Wildlife Sciences
Melissa Wickline, B.A./B.S. in Anthropology
Amber Wilcox, B.S. in Human Development and Family Sciences
Anthony Wilcox, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Ivory Williams, B.A./B.S. in Psychology
Shawn Williams, B.S. in Agricultural Sciences and B.S. in Sustainability
Nikki Williams, B.S. in Human Development and Family Sciences
Nickolas Williams, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Scott Williams, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Natausha Wilson, B.S. in Human Development and Family Sciences
Sarah Wilson, B.S. in Human Development and Family Sciences
Dennis Wilt, B.A./B.S. in Liberal Studies
Danyelle Wise, B.A./B.S. in Psychology
Chrystal Witowski, B.S. in Human Development and Family Sciences
Taylin Woods, Ed.M. in K-12 Education 
Ilene Wright, B.S. in Human Development and Family Sciences
Alaina Wright, M.S. in Mathematics Education (K-12) 
Jiao Wu, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Faye Yao, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Amber Yeager, M.S. in Counseling (school-based)
Angela Zachman, B.S. in Environmental Sciences
Kendra Zakour, B.A./B.S. in Liberal Studies
Lydia Zaslow, B.A./B.S. in Women, Gender and Sexuality Studies
Debra Zeller, B.S. in Natural Resources
Xiaohan Zeng, B.S. in Computer Science (post-baccalaureate)
Justin Zweifel, Master of Natural Resources
Login